Backup

Kõik fotograafiast
Tom
Posts: 2436
Joined: 26.03.2010 01:39

Backup

Post by Tom »

Kuidas olete enda jaoks läbi mõelnud ja lahendanud andmete tagavarakoopiate tegemise?
Kes on kunagi mõnest fotost ilma jäänud?

Eeldus - fotod paiknevad meil kodus lauaarvuti kettal (mis on täielikult piiratud ressurss).

Variant A - põletame suure hulga DVD plaate. Ei viitsi tegelikult.
Variant B - väline kõvaketas. Sisuliselt kõige odavam variant praegu. Parem kui paikneb eemal kodust mõnes tulekindlas dataseifis valve all olevas ruumis. Mida rohkem koopiaid seda uhkem (palju mehaanilist tööd).

Variant C Arenenud väline kõvaketas - Drobo. Näiteks Drobo pro kodust eemal tulekindlas seifis valve all olevas ruumis.

Variant D online backup. Mõned kogemused online backup teenustest:

Mozy - http://mozy.ie/
Oli kunagi limiteerimata mahuga teenus umbes 5 dollarit kuus. Nüüd 125 GB 10 dollari eest kuus (ehk siis iga selline "Unlimited" pakkuja võib sulle ühel päval limiidi peale panna). Üleslaadimiskiirus ja turvalisus olid rahuldavad. Kokkuvõtvalt - kui sul on kuni 125 GB andmeid, siis on Mozy väga hea teenus. Asi selles, et kui failide arv (üle 100 000) ja maht (üle 200GB), siis läks Mozy klient liiga aeglaseks. Kui sul on üle 125GB andmeid, siis teenus ei sobi.

Backblaze - http://www.backblaze.com/
Nutikad ameeriklased on teinud populaarse ja odava backup lahenduse. Maksumus ka 5 dollarit kuus laias laastus. Klient on täielik läbikukkumine - sa peald valima, mida mitte varundada selle asemel, et valida mida varundada. Ühendus tundub aeglane. Ei soovita.

Livedrive - http://www.livedrive.com/
Baseerub Suurbritannias ning pakub limiteerimata mahuga backupi olenevalt lepingu pikkusest alates 8 dollarit kuus (ning muid limiteeritud teenuseid). Turvalisus kompromiteeritud mugavuse arvelt (saad oma pilte (jpg) krüpteerimata kuhul netist mugavalt sirvida) üleslaadimiskiirus suhteliselt väike - 200-500 KB/s hetkel. Klient on loogiline ja seda on mugav kasutada. Kahjuks jääb klient ja üleslaadimiskiirus liiga aeglaseks nagu teistelgi sellistel pakkujatel.

http://online-data-backup-review.toptenreviews.com/
Üldiselt on teenused väga sarnased ning hinnaskaala on ka sama. Minu vajadusi ükski selline lahendus täielikult ei rahulda.

Variant E - FTPS konto mõnes serveris. Server teeb andmetest omakorda lisakoopia. Eelisteks üleslaadimiskiiruse täielik kasutus, ise tead, mida üles laed ja kui kaua ta seal on ning ka mõttetu backupkliendi puudumine, mis veedab suurema osa ajast kontrollides arvutis olevaid faile ning võrreldes neid üleslaetutega.
Olen kohaliku majutusteenuse pakkujaga sellest rääkinud. Teenus on tehtav, kui kasutajaid oleks rohkem kui 1.

Variant F - trüki pildid välja :ugeek:

Ma võtaks B + E
Kui raha pole probleemiks siis C + E + F
Last edited by Tom on 13.06.2011 17:15, edited 1 time in total.
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.
MartinV
Site Admin
Posts: 3530
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Backup

Post by MartinV »

Ilma olen seni jäänud paari pildi natukesest järeltöötlusest .xmp failide ebapiisava manageerimise tõttu - RAW-d on olemas, aga kunagised muudatused olid kas ainult Lightroomi kataloogis või siis on .xmp-d mingil hetkel RAW-dega kaasa kopimata jäänud.

Kasutasin CD/DVD + väliste ketaste varianti, sh vähemalt üks, vahel mõlemad ka off-site. Üks number ja üks täht, mis sellele kriipsu peale tõmabsid - "7D". Kui seni tulin üritustelt kuni 20-25Gb materjaliga, millest sai enne arhiveerimist u. poole maha kustutada, siis 7D-ga tekkis materjali vahel üle kahe korra rohkem ja osa sellest oli video, mille puhul oli märksa raskem operatiivselt otsustada, mida kustutada ja mida jätta. 2-3 asemel 6-10 DVD-d kirjutada polnud enam praktiline.

Sellest saadik olen ainult väliste ketaste peal ja tegelikult osa selleaastasest materjalist polegi lõpuni varundatud, ainult selectid. Kui oma uue saidi tarvis paremaid pilte otsisin, siis veendusin, et mul ikkagi kaugelt liiga palju kräppi alles, millest tahaks enne järjekordse välise ketta täistoppimist vabaneda.

Online variante pole kunagi tõsisemalt kaalunud, kuna ei usalda neid, üleslaadimise kiirus pole piisav ja ei meeldi pidevad maksed. Tegelikult oma paarsada paremat pilti võiks isegi selle saidi hostingusse väljapoole veebipuud (e. ainult ftp-ga kättesaadavaks) visata, paar giga mahub sinna küll ja saaks eelduslikult zone'i poolt varundatud ka. Terve pildikogu jaoks (1,5+TB) ei usu, et mõistlikku online lahendust leidub.
Tom
Posts: 2436
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Backup

Post by Tom »

Võimalik, et Adobe hoolitseb tulevikus meie fotode säilimise eest :) ..kui ta RAW faile sööks, aga pole kuulda, et ta seda teeks.
http://www.adobe.com/products/carousel.html
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.
Tom
Posts: 2436
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Backup

Post by Tom »

Upitan ühe vana teema üles.
Priit, mis kiirusi ja koguseid sa Backblazeis saavutad? Nii üles kui alla?
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.
roland
Posts: 69
Joined: 16.10.2015 08:57

Re: Backup

Post by roland »

Upitan seda teemat veidi.
Üks online teenus mida kasutatakse on veel CrashPlan http://www.code42.com/crashplan/. Aga jah, enamuste online teenuste probleem tundub kiirus olevat.

Aga ma katsetasin BuddyBackup nimelist asja: http://www.buddybackup.com/ Idee on selles, et üle netiühenduse backupitakse su failid sõprade arvutitesse. "Sõber" võib ka arvuti sinu töö juures olla. Päris meeldis see. Minu puhul sai takistuseks praegune kehv netiühendus. Nii kui see paranema peaks, võtan uuesti kasutusele.

Praegu kasutan progejuppi, mis automaatselt pildid mu läptopi väliselt kettalt kahte koduarvutisse laiali kopib. Nii et piltidest on kolm koopiat. Väline ketas on enamasti kaasas. Ei ole küll nii seksikas kui online backup, aga ilmselt parim praktiline lahendus, mida ma hetkel kasutada saan.
priitv8
Posts: 1668
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Backup

Post by priitv8 »

Tom wrote:Upitan ühe vana teema üles.
Priit, mis kiirusi ja koguseid sa Backblazeis saavutad? Nii üles kui alla?
Hea, et märtsis 2016 ei avastanud seda teemat :D
Ma saan hetkel sedasi ülesse minnes:
BackBlaze.png
BackBlaze.png (85.53 KiB) Viewed 10471 times
Alla tulles ei tea, pole kunagi proovinud :D Aga neil on üks kaval utikas selleks, mis pidi järjekindlalt selle jama alla ka laadima. Pole vaja olnud proovida õnneks. Kraami mul seal juba on:
BackBlaze-2.png
BackBlaze-2.png (71.27 KiB) Viewed 10471 times
Põhjusmõtteliselt siis läpaka 512GB SSD ja 1TB väline ketas, kus kõik pildid peal (kus u 50% veel vaba).
Kui ma seda pilveteenust valisin, käis ka CrashPlan laual, aga BB oli ses mõttes parem, et oli a) odavam (aasta = $35/arvuti) ja b) mahupiiranguta: kõik ühe arvuti küljes rippuvad välised kettad salvestuvad ka, kui tahad.
Mul on endal ka nii, et töökettast on kodus 2 identset koopiat USB ketastel. Aga neist pole abi, kui tuli või vesi peale satub, Seepärast on parem, kui mõni koopia ka teises asukohas asub,
Peer-2-peer salvestus/varunduslahendusi oli siin vahepeal veel liikvel (nt Drobo Transporter) aga miskipärast on see ära vaibunud. Tea, kas ei läinud lendu äkki?
roland
Posts: 69
Joined: 16.10.2015 08:57

Re: Backup

Post by roland »

Oi ma hakkan nutma selliseid kiiruseid nähes. Ma olen jaamast suht kauge ADSL-i otsas ja saan 200-400 kb/s download kiiruseks. Üles laadimisest ei hakka ma parem rääkimagi :(
Kui aasta pärast lubatud kiire internett meie kanti jõuab, siis lisan kindalsti ka mingi online variandi.
priitv8
Posts: 1668
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Backup

Post by priitv8 »

roland wrote:Oi ma hakkan nutma selliseid kiiruseid nähes. Ma olen jaamast suht kauge ADSL-i otsas ja saan 200-400 kb/s download kiiruseks. Üles laadimisest ei hakka ma parem rääkimagi :(
Kui aasta pärast lubatud kiire internett meie kanti jõuab, siis lisan kindalsti ka mingi online variandi.
No kuna mul on 100/100 ühendus, siis see BB kiirus on ikka haledalt väike. Aga ka too kuvatud 2.38 on mingi keskmistatud väärtus. Parematel hetkedel näeb ka 10-ni küündivaid numbreid.
Image
Tom
Posts: 2436
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Backup

Post by Tom »

Lõpuks läks backblaze ka vaja. Kustutasin midagi kogematta ja sain võtta mõne päeva taguse seisu ja alla laadida faili.
Üles laadimise kiirusega pole probleeme olnud.
Attachments
Screenshot 2020-05-17 08.50.jpg
Screenshot 2020-05-17 08.50.jpg (9.43 KiB) Viewed 5831 times
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.
MartinV
Site Admin
Posts: 3530
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Backup

Post by MartinV »

No nagu sinu signatuurgi ütleb :) Ja nüüd siis oli vaja ka. Palju see kindlus maksab ja kui suure ruumi eest?
Post Reply