Vanade fotode skännimine

Kõik fotograafiast
Post Reply
MartinV
Site Admin
Posts: 3530
Joined: 02.02.2010 19:23

Vanade fotode skännimine

Post by MartinV »

Hei, mu emal on hulk fotosid eelmise sajandi erinevatest kümnenditest, tahaks natuke nõu, mida nendega peale hakata.

Seni parim idee on, et loobiks need karjakaupa skänneri peale, skänniks 300dpi juures JPG-ks, tõstaks Lightroomi, teeks seal iga üksiku foto jaoks virtuaalse koopia, kus siis oleks konkreetne foto välja kropitud. Nende juurde saaks siis tekitada metadata, et kes/mis/millal pildil on.

Image

Mõned küsimused:
1) 300dpi + jpg on vist piisav foto skännimiseks, mingi suurem eraldusvõime ja TIFF vist ei too paberfotolt midagi enamat välja? Või 600dpi oleks äkki siiski kasulik?
2) põmtselt ma saaks vist tükeldamise skänneri softi hooleks ka jätta, aga tundub kuidagi kindlam seda ise teha, mõnikord tahaks vist raami ka alles jätta nt?
3) mõned vanad fotod on mingi tekstuuriga paberil, nende puhul kipub rohkem see tekstuur skänni jääma, kui pildil olev. Skännerisoftis on mingit tööriistad, descreening vms, peaks võib-olla neid proovima?
4) Pole proovinud, kas mingit pilditaastust peaks skänneri hooleks jätma või targem lihtsalt võtta, mis on, ja ise pärast vaadata.
4) Mõnel fotol peaks tagakülje ka skännima, seal on infot või postkaardina saadetud vms.
Tom
Posts: 2436
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Vanade fotode skännimine

Post by Tom »

1) sõltub foto suurusest
2) tulenevalt eelmisest võiks teha ükshaaval
3) võibolla ning lisaks on selleks mingi photoshopi tehnika https://photo.stackexchange.com/questio ... hoto-paper
4) ise
4) jah

Enamik probleeme saab ilmselt lahendada fotosid korralikult pildistades.
Uusim ja moekaim õpik siin - http://thedambook.com/dyp/
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.
priitv8
Posts: 1668
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Vanade fotode skännimine

Post by priitv8 »

Palju sõltub ka sellest, kui palju oma aega tahad sellesse investeerida.
35mm filme skännides leidsin ennast vahel jube kaua Ps-s pilte retušeerimas.
Filmiga oli muidugi lihtsam sest skännisin korraga 5-se stripi ja lõikasin Psis juppideks.
Makrod olid selles jube abiks.
Ilmselt pead Tomi viidatud kirjandusse ka süüvima. Oma Epsoni skänneril ei ole ma nt mingit võimalust tuvastanud midagi optilist (fookuspunkt, sügavusteravus vms) reguleerida.

Kui ma väike olin, oli mahapildistamine põhiline reprotehnika (Xeroxit siinmail polnud).
Aga see eeldab vähemalt reprolauda.
Nõuka ajal tegime mingi suurendusaparaadi alumisest poolest sellise.
Pole isegi uurinud, mis selline täna maksab.
MartinV
Site Admin
Posts: 3530
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Vanade fotode skännimine

Post by MartinV »

Tänud info ja viidete eest, vaatan üle, mida ma oma praeguse skännimisega sain ja siis võib-olla proovin huvitavamaid / parema kvaliteediga asju uuesti skännida. Reprolaud tundub kallis-keeruline.
Post Reply