Tootefotograafia

Kõik fotograafiast
roland
Posts: 69
Joined: 16.10.2015 08:57

Re: Tootefotograafia

Post by roland »

Siin on väike ülevaade eelmise pildi saamisloost. Selle üks eesmärk oli proovida üht võtet, millega saab ülilihtsalt pildi nii valgel kui mustal taustal. Muuta tuleb vaid ühe asja. Kogu valgustus, objekt ise, aluspind jääb samaks. Alustuseks pildid otse kaamerast. Seekord oli põhi eesmärgiks setupi katsetus. Seetõttu ei hakanud vaeva nägema et kaameras tausta ideaalseks ja täiesti puhtaks saada. Sellisena tulid pildid kaamerast:
Max-Factor-1.jpg
Max-Factor-1.jpg (63.2 KiB) Viewed 6940 times
Ja sellisena nägi välja setup.
bts1.jpg
bts1.jpg (156.21 KiB) Viewed 6940 times
Esimene variant on valge tausta jaoks ja teine musta jaoks. Nagu näha on neil ka valgustuse setup erinev, katsetasin eri variante ja ma ei mäleta, milline oli see, mille kasuks lõpuks otsustasin. Ma ise arvan et esimene. Aluseks on jällegi must pleksi. Kogu trikk valge vs must taust seisneb taustas ja aluspinna heas peegeldusomaduses. Kaamera näeb aluspinnalt tausta peegeldust. Taustaks on valge plexi mis on tagant valgustatud softboxiga. Esimesel juhul on taust valge ja seetõttu on ka aluspind valge. Teisel juhul on otse objekti taga must samet ja seetõttu on ka tausta peegeldus must. Ehk siis nii saingi valge aluspinna ja valge tausta ning samamoodi musta.
Esimesel pildil tausta plexil olevad mustad sametiribad tausta äärtel on selleks, et pildistatava objekti servad jääksid ilusasti mustad ja objekt eristuks hästi taustast. Siin on mängus sama printsiip mis tausta puhulgi - eseme servadelt kaamerasse jõudev peegeldus on pärit just tausta äärtest ja et see must jääks, tuleb sinna panna midagi musta. Vastasel juhul jääksid ääred ka heledad ja hajuksid tausta.
Täpselt vastupidisel põhjusel on teise pildi puhul must ainult see tausta ala mida kaameera näeb. Valged tausta ääred tekitavad esemele heledad servad ja must ese eristub hästi mustalt taustalt.

Ehk siis kogu erinevus valge ja musta tausta vahel on selles mustas riides, mida seal taustal nihutada. Kõik muu jääb samaks.

Kui midagi mu seletustes segaseks jäi, siis küsige aga :)
priitv8
Posts: 1668
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Tootefotograafia

Post by priitv8 »

You pay what you get for ;)
Aga nt oma 130-se Triopo carbon statiiviga olen ma küll rahul. Ei ole 4x kehvem kui samasugune nimega statiiv mida alla 600 kätte ei saa.
Selle tellisin küll Slovakkiast, aga firma peaks olema hiinakas vaatamata sellele, et Euroopas turundus mingi poola saidi kaudu käib.
roland
Posts: 69
Joined: 16.10.2015 08:57

Re: Tootefotograafia

Post by roland »

priitv8 wrote:You pay what you get for ;)
Jah enamasti küll. Aga ma pean ütlema et hiinlased on ka hakanud päris head kaupa tegema. Ja siis teised hiinlased võltsivad seda :) Selline tase seal. Näiteks oma Yongnuo välkudega olen ma küll väga rahul. Remote trigger töötab nagu kulda ja sealt saan kõiki välkude seadeid muuta. 3 väku pluss triggerid maksid ilmselt vähem kui 1 canoni 580EX.
Ja kui fotondusest kõrvale kalduda siis xiaomi telefonid ja kõrvaklapid on ka täiesti pädevad. Neid viimaseid võltsitakse päris hoolega.
priitv8
Posts: 1668
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Tootefotograafia

Post by priitv8 »

Sain oma asjad hiinast kätte.
See ND8 filter (4.50€) on ikka tõeline käkk. Kui viitsin, teen ehk pilti ka. Aga "kvaliteetne klaas" on tegelikult odav plastik, ND on märgatava violetse varjundiga ja isegi sisemine lukustusrõngas on plastikust. Ainult välimine korpus on tükike metalli.
"Ringvälk" on nagi Zaporožets - sees olla on mõnus, aga sisse minna ja välja tulla on piinlik. Sellisega kuskil pildistada on tõenäoliselt sama piinlik. Ja kole on. Mitu EV valgust maha võtab, on raske öelda, aga tundub et alla 1EV. Valgusvihu vähemalt jaotab ümber nii, nagu peab.
roland
Posts: 69
Joined: 16.10.2015 08:57

Re: Tootefotograafia

Post by roland »

priitv8 wrote:Sain oma asjad hiinast kätte.
Eks osad hiina asjad on tõelised käkid jah. Ma tegin huvi pärast oma ND filtritega paar testi. Tahtsin näha kui palju need värve ja teravust mõjutavad. Testi tulemus on allpool näha. Kaameral oli WB fikseeritud. Üksik pilt on pildistatud ilma filtrita, teised nelja erineva filtriga. Pildistasin RAW formaati, Lr-is korrigeerisin ainult valge ja musta punkti nii et midagi ei klipi.

Esimene seeria on nii nagu pildid kaamerast tulid. Mõõtsin neutraalse lapi pealt RGB väärtused. Lisasin histogrammid ka kust on ilusasti näha, et mida tumedam filter seda sinisemaks pilt läheb.
No Filter.jpg
No Filter.jpg (151.55 KiB) Viewed 6930 times
ColorChecker1.jpg
ColorChecker1.jpg (447.32 KiB) Viewed 301 times
Last edited by roland on 11.11.2015 08:50, edited 1 time in total.
roland
Posts: 69
Joined: 16.10.2015 08:57

Re: Tootefotograafia

Post by roland »

Teise seeria piltidel korrigeerisin WB kasutades eyedropperit sama neutraalse lapi järgi. Nagu histogrammidelt näha, siis kui heledamad toonid on nüüd valged, siis mida tumedam toon, seda sinisem see on. Nii et WB paika saamiseks ei piisa lihtsalt eyedropperist vaid tuleb ilmselt eri värvikanalites kas levels või curves kallale minna. Samas loodust pildistades ilmselt ei paista see niipalju silma kui testpiltidelt.
Lisaks on igal pildil ülal vasakus nurgas 100% crop. On näha et pilt läheb jäjest pehmemaks aga ma ootasin hullemat.
No Filter-WB.jpg
No Filter-WB.jpg (160.73 KiB) Viewed 6930 times
ColorChecker2-WB.jpg
ColorChecker2-WB.jpg (471.8 KiB) Viewed 301 times
priitv8
Posts: 1668
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Tootefotograafia

Post by priitv8 »

See sinisemaks tõmbumine võib ka sellest olla ju, et R kanalis on sensori tundlikkus krooniliselt kõige väiksem:
Screen Shot 2015-11-11 at 8.13.58.PNG
Screen Shot 2015-11-11 at 8.13.58.PNG (723.27 KiB) Viewed 301 times
PS Kuigi Sinu piltidel kipub G isegi sellele alla jääma. Canoni sensori iseärasus?
roland
Posts: 69
Joined: 16.10.2015 08:57

Re: Tootefotograafia

Post by roland »

Ma usun et sensori iseärasust ei saa selle pildi järgi hinnata. Samuti ei tähenda see, et G on paar pikslit vasemal kohe seda, et sensori tundlikus väiksem on. Histogramm näitab kuipalju piksleid on suhteliselt kogu pildil mingis heledusastmes. Esiteks kindlasti ei ole kest, mis enamuse tumedamas osas oleva kühmu tekitab, perfektselt must ja teiseks heledamas osas annab suure osa kühmust pabertaust, mis on tips sinisem kui see kalibreerimisruut ja annab väikese osa sinisest nihkest heledamates toonides. Kui sa vaatad RGB väärtusi ilma filtrita pildil, siis need on päris täpselt paigas. Ma mõõtsin huvi pärast ära kõik halli skaala lapid korrigeerimata pildil ja need ei erinenud ühelgi juhul eri värvikanalitel üle 2 või olid samad. Päris hea tulemus ma arvan.
Kolmandaks ma just avastasin, et mul oli kaamera profiil Lr-s jäänud Landscape peale, mis teeb heledamad toonid sinakamaks (taevas) ja tumedamad rohelised toonid veidi tumedamaks. :shock: Aga see on küllaltki väike osa sellest nihkest. Iga pilt oli õigesti säritatud, ehk siis ma kompenseerisin iga tumedama filtri puhul säri. Kui see sinine toon tekiks sensorist, siis oleks Canon juba ammu out of business :D Seda saaks lihstalt proovida. Filtri asemel keeran lihtsalt välgu 1 stopi võrra maha ja kaameral säri juurde. Ma seni pole tähele pannud, et see pilti sinisemaks teeks.
priitv8
Posts: 1668
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Tootefotograafia

Post by priitv8 »

No Canoni punase kohta olen kobinaid kuulnud. Bisnessi see ei sega ;)
Aga minu histo on otse rawdiggeeist ja ma kõveraid ei vaata, ikka arvväärtusi.
Ja punane kanal on üldiselt kõigil tuimem, seda aidatakse edasises ahelas järele.
roland
Posts: 69
Joined: 16.10.2015 08:57

Re: Tootefotograafia

Post by roland »

Ikkagi ei ei usu et see sellist sinise shifti põhjustab. Kui hetke leian teen uue katse. Aga näita, mis su hiina filter teeb.
Komistasin ühe artikli otsa, kus ka veidi filtrite kvailteeti uuritud: http://www.clarkvision.com/articles/eva ... r_quality/ Ja avastasin et onu on päris huvitavaid teemasid oma lehel lahanud suht põhjalikult.

Bisnissiga on kahjuks küll nii, et sel pole tihti tegemist kvaliteediga.
Post Reply