Rendime fototehnikat omakesksi

Kõik fotograafiast
Post Reply
Saldre
Posts: 136
Joined: 03.02.2010 16:25

Rendime fototehnikat omakesksi

Post by Saldre »

Heia, härrased!

Teema ülesehitus saab olema pisut ebakonkreetne, aga tahan lihtsalt selle mõtte välja öelda ja vaadata, milliseks kujuneb vastukaja.

Minu unistus on sellisest fototehnikarendi võimalusest, kus rendid enam-vähem tuttavalt inimeselt mõistliku hinna eest varustust. Eesmärk ei ole otseselt kasumit teenida, vaid raha eesmärk on pigem, et tehnika väljarentijal oleks mõnetine kindlustunne, et tema tehnikaga ei käida ülekäe ümber (samas tuttava inimese tehnikaga oled ju nii või naa ettevaatlik, ka ilma maksmiseta). Kindlasti on see väga subjektiivne teema, et kes on nõus laenama ja kes mitte. Mõistan mõlemat poolt, ise olen selline sheerija tüüp - kui kaamera enamuse ajast niisama vedeleb, siis hea meelega annan kellegi käsutusse, kus ta reaalset väärtust toodab, sama ka ülejäänud tehnikaga seoses (objektiivid, statiivid jne).

Ma ei oska siia lõppu konkreetset küsimust püstitada – võite selle ise välja mõelda ning siis vabas vormis vastata. :)
MartinV
Site Admin
Posts: 3530
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Rendime fototehnikat omakesksi

Post by MartinV »

Tere üle pika aja!

Olles mitmeid kuid olnud sinu jagamisvalmiduse vahetuks kasusaajaks, tuleb ikkagi tunnistada, et päris samaks ma ise läbivalt valmis ei ole. On mingi osa varustust (valdavalt seotud tähtedega FF ja L), mille suhtes ma olen võib-olla liiga paranoiline. Mõttekäik on midagi sellist, et õnnetusi juhtub (jah, OK, tõenäolisemalt mul endal kui laenajal, sest sõbralt/tuttavalt laenatud kola hoiaks vist siinne rahvas kõrgendatud hoolikusega võrreldes isegi enda armsa riistvaraga), aga olgu see risk kuitahes väike, milleks seda üldse kanda kola osas, mille soetushind on kallipoolne ja mille sooritusvõime on mulle tuttav ja hinnatud, kui ma ise selle tulemusena ei saa sealt enda tehtud pilti :) Mingi rahasumma ei kõiguta seda mõttekäiku absoluutselt - kola on mul endale rahulolu tekitamiseks, mitte soetusmaksumuse tagasiteenimiseks.

Kui on juba tegu inimesega, kellele ma ülejäänud osa oma kolast meelsasti laenan, siis ma ilmselt tunnen teda nii hästi, et mingit kompensatsiooni selle eest küll ei ootaks; kui, siis laenaks midagi endale huvitavat vastu.
Tom
Posts: 2436
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Rendime fototehnikat omakesksi

Post by Tom »

Aga mida pakkuda oleks muidu?
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.
Saldre
Posts: 136
Joined: 03.02.2010 16:25

Re: Rendime fototehnikat omakesksi

Post by Saldre »

Mind huvitabki just see, kuidas neid psühholoogilisi raskusi rentimisega seoses pehmendada.

Martin, kas kirjalik leping seoses sellega, et mingisuguse kahju tekitamise korral korvab rentnik kogu kahju, tooks natuke südamerahu? Ma ei soovi midagi peale suruda, pigem lahkan teemat analüütilisest vaatepunktist (psühholoogia on mõnikord sama huvitav kui fotograafia ise :)).

Tom, omaltpoolt on mul väga vähe pakkuda, kuna ma ei käi väga ajaga kaasas: Canon 40D, Sigma 30mm 1.4 ja Canon 50mm 1.4, samuti üks budget "steadycam" statiiv. Kõige rohkem huvitavad mind lainurkfiksid, mida paariks tunniks pildistamisele laenata. Muidugist poolkaadri ette väga laia valikut lainurkfiksidest ei ole. Olen juba pikemat aega mõelnud täiskaadri peale kolida, aga Canoni arengu osas puudub mul kindlustunne ning aina enam vaatan Nikoni/Sony poole, eesmärgiks just hea videokvaliteeti pakkuv kaamera leida. Sa ise oled muidu Nikoni peal, kui õieti mäletan?
MartinV
Site Admin
Posts: 3530
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Rendime fototehnikat omakesksi

Post by MartinV »

See kirjalik leping või muu formaliseerimine ei teeks asja minu jaoks meeldivamaks, pigem vastupidi. Lihtsalt mul ei ole seda jama vaja - midagi allkirjastada, veenduda ja leppida kokku asja seisukorras enne ja pärast jne. Mul on palju mõnusam, et ma tean täpselt, mida ma ise oma objedega teen ja kui mängin nendega keeglit vms. siis tean neid kontrollida enne, kui midagi enda jaoks olulist nendega pildistama hakkan; muul juhul aga saan eeldada, et nad on sellises korras, nagu neid viimati ise kasutades.
priitv8
Posts: 1668
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Rendime fototehnikat omakesksi

Post by priitv8 »

MartinV wrote:See kirjalik leping või muu formaliseerimine ei teeks asja minu jaoks meeldivamaks, pigem vastupidi. Lihtsalt mul ei ole seda jama vaja - midagi allkirjastada, veenduda ja leppida kokku asja seisukorras enne ja pärast jne. Mul on palju mõnusam, et ma tean täpselt, mida ma ise oma objedega teen ja kui mängin nendega keeglit vms. siis tean neid kontrollida enne, kui midagi enda jaoks olulist nendega pildistama hakkan; muul juhul aga saan eeldada, et nad on sellises korras, nagu neid viimati ise kasutades.
See jutt toob mulle meelde mitte väga ammuse vestluse mingi kindlustusagendiga. Et umbes "kindlustame teie koduse vara ära, sest mine tea, mis kõik juhtuda võib - tuli, vesi, pätt, vandaal jne).
Siis ma pidin talle seletama, et mul pole ta kahjuhüvitisega paljut peale hakata, sest on asju, mida ma isegi raha eest hiljem taastada ei suuda.
Emotsionaalne väärtus on osa sellest võrrandist, aga veel lihtsam osa ongi sellised haruldased asjad, mille kättesaadavus on problemaatiline ja mida hoolega ja pikka aega taga oled otsinud.

Postituse algataja toetuseks tahaks siiski lisada, et tea kas just sellise haruldase vanatehnkika rendi vastu kellelgi huvi ongi.
Tom
Posts: 2436
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Rendime fototehnikat omakesksi

Post by Tom »

Ma võiks küll miskit välja rentida. Siis saab jälle uusi asju soetada.
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.
MartinV
Site Admin
Posts: 3530
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Rendime fototehnikat omakesksi

Post by MartinV »

Aastavahetusel tärkas sama mõte natuke muutunud kujul - huvitav, kas oleks jumet vanade torude renditeenusel? Oma uuelt ostetud torusid jätkuvalt ei raatsiks ringlusesse panna, aga on kogunenud üksjagu torusid (vahel ka mitmes eksemplaris), mida ise oleks mõne aja eest küll võib-olla kaalunud mingi mõistliku hinna eest proovida.

Ok, nt. Industar 50 renti on natuke raske kasumlikult korraldada, kui seda umbes 5 EUR eest endale päriseks ka osta saab, aga noh, kui toru on juba natuke kallim ja soovi korral oleks adapter ka pakkuda, siis võib-olla kuskil 50+ euriste torude juures juba tekiks mingit väärtust? Nt FD 50 1.4, MD 35-70 3.5 Macro, Jupiter 3, Helios 40 jne.

Kui seda hakata ärina ajama nt pakiautomaatide kaudu, siis muidugi sööks veel logistika suure osa asja mõttest ära (alla 5 euri midagi edasi-tagasi ei liiguta), samas praegused fototehnika rendid paistavad rohkem kliendi kohaletulekul põhinevat, mis oleks teistmoodi ebamugav nii kliendile kui endale põhitöö kõrvalt.
Tom
Posts: 2436
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Rendime fototehnikat omakesksi

Post by Tom »

Proovida ju võib ja kui välja ei tule siis saab ju ikka ära lõpetada.
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.
Post Reply