Monitorid - värvierinevused ja taustavalguse ühtlus

Kõik muu huvitav
Post Reply
MartinV
Site Admin
Posts: 3530
Joined: 02.02.2010 19:23

Monitorid - värvierinevused ja taustavalguse ühtlus

Post by MartinV »

Hiljuti olid mul hr. Saldrega arutelud monitoride teemal, kus mulle tundus, et ta on taustavalguse ühtluse osas lati ehk liiga kõrgele seadnud, aga nüüd sattus mulle endale ajutiselt lauale teine monitor (millel paistavad olevat ületamatud lahkhelid praeguse monitoriga ka värvide osas), ja mõtlesin, et teen siis sellise võrdleva pildi.

Image

Vasakul Dell U2412M, paremal Samsung 245T. Kuna "musta" ekraani värvierinevus tundus nii suur, siis panin valgetasakaalu määramiseks kaadrisse ka mingi enam-vähem valge paberilehe.

Uuemal Dellil tundub see taustavalgus tõesti ebaühtlasem ja see sinine toon kandub ka piltidesse edasi, need on palju külmemad. Ühe monitoriga oli tore elada rõõmsas teadmatuses ja lootuses, et see ainuke monitor esindab absoluutset tõde, aga uues olukorras tundub, et tõesti peab kalibraatoriga selgeks tegema, et kes kui palju segast peksab.

Kui viitsimist on, siis näidake ka oma monitoride taustavalgustusi - kõige lihtsam viis selleks on korraks Blank Screensaver käivitada (Win 7 all paremklikk desktopil, Personalize, allservast Screen Saver, Blank, nupp Preview).
Saldre
Posts: 136
Joined: 03.02.2010 16:25

Re: Monitorid - värvierinevused ja taustavalguse ühtlus

Post by Saldre »

Hea meel saada kinnitust, et ma ei olegi nii crazy oma ootustega, nagu ma algupäraselt peale kogu seda uue monitori valimise janti ennast tundsin! :)

Image

Vasakul Dell U2713HM, keskel Samsung 226BW, paremal Samsung 206BW (pildil on kontrasti pisut juurde keeratud, et tuua paremini välja taustavalguse karakteristikud, tavakasutuses on ebaühtlused vähem võimendatud).

Pildi pealt tundub minu jaoks kõige ühtlasem parempoolne monitor. Ebaühtlust on märgata, ent see on suhteliselt mahe võrreldes oma kaaslastega. Keskmisel tunduvad äärealad tugevalt võimendatud olevat, ent uskuge mind - pidev hele triip mööda ääri on hoopis parem, kui ootamatu väike hele laik keset serva. Viimast kohtab kõige vasakul monitoril, all keskjoonest pisut vasakul kollane laik. See eristus alguses eriti selgelt just filmide puhul, millel mustad triibud all (ehk siis kõik materjal, mis ei olnud 16:9 suhtega), nüüdseks olen enam-vähem harjunud.

Kes veel kursis ei ole, siis panen kirja oma hiljutised kogemused monitori vahetamisega (mis päädis oma esialgse monitori allesjätmisega, kuna usaldus puudus uuema monitori kvaliteedi suhtes). Senine 20-tolline Samsung (206BW) oli väikseks jäänud ning soovisin endale suuremat "töölauda". Heast usust tulenevalt hakkasin Delli toodangut sirvima.

Kui ma algselt endale U2312HM mudeli tellisin, olin suuresti pettunud taustavalgustuse tugeva lekkimise üle all paremal nurgas. Kuna eelmisel ja ühtlasi ka mu esimesel LCD-monitoril ei olnud peaaegu ühestki kohast mingisugust ebaühtlust märgata, olin veendunud, et antud Delli puhul oli tegu praagiga (seda enam, et tegu ei ole mõne suvalise Korea firmaga, vaid pigem tuntud brändiga, eriti profimonitoride vallas). Garantiis aga öeldi, et see on täiesti normaalne (?!) ning et kui tahan paremat tulemust, siis peab rohkem pappi välja käima. Oh minu suuri silmi sel hetkel - minu nelja aasta vanune TN-paneeliga Samsung näitab silmad ette uuele E-IPS-paneeliga Dellile?

No okei, mis seal ikka. Tagastasin monitori ning üritasin aksepteerida fakti, et aja jooksul on kvaliteet odavama klassi monitoride osas alla käinud. Ehk pidanuks tõesti rohkem investeerima. Selle uue arusaamisega tellisin siis endale suurema ning kallima Delli, vast väljakuulutatud U2713HM, mis kasutab AH-IPS paneeli ning võimaldab 1440p resolutsiooni. Eeldasin, et see peaks igatahes oma väiksemale vennale silmad ette tegema. Aga võta näpust! 23-tollise pinna asemel oli taustavalgustuse silmnähtav lekkimine nüüd 27-tollise pinna peal, ainult vasakul pool (ja kergelt ka paremal üleval). Hoidsin kõik karbid alles ning ei võtnud ka juhtmeid kilede seest välja, kuna olin valmis monitori tagasi saatmiseks. Seekord aga otsustasin, et testin monitori selle kahe nädala jooksul, mil saan veel tellitud toodet tagastada (väiksema Delli viisin juba esimese tunni jooksul tagasi).

Päris keeruline on monitori defekte (antud juhul valguse lekkimist) mitte märgata, kui sa kord neist juba teadlik oled. Üritasin aru saada nende esimeste päevade jooksul, kas ma suudan mööda vaadata sellest minu jaoks silmatükkivast veast või mitte. Eks pettumus, eriti sellise raha eest (2.5x kallim kui väiksem veli), oli endiselt tunda. Mitu korda käis seest küsimus läbi, et võib olla ei peakski oma vana monitori välja vahetama - testitud Delli toodangu kõrval oli tegu ikka tõelise pärliga.

Kolleeg pakkus testimiseks oma Samsung 226BW-d, mis on minu Samsungiga samast seeriast, lihtsalt 2 tolli suurem. Sättisin selle üles suure ärevusega, kuna olin jõudnud mõtteni, et äkki tõesti sain omal ajal enda teadmata hiilgavas seisundis monitori, mis on uute asjaolude valguses pigem erand kui reegel. Selle loogika kohaselt oleks pidanud kolleegi Samsung näitama samuti ebaühtlast taustavalgust... Aga vastupidi, sain hoopis oma varasemale veendumusele tõestust: vanem LCD-tehnoloogia on taustavalgustuse osas kindlam variant!

Otsustasin viimase Delli siiski alles jätta, kuna filmide jaoks on ta ilmselgelt parem valik, samuti hakkasid mängud kummalisel kombel kuidagi paremini minema (mitte kaadrisageduselt, vaid minu oskuse poolest). Samuti teadsin, et piltide töötlemiseks saan edasi kasutada oma vana monitori, mille puhul ei pea ma tumedamaid kaadreid töödeldes taustavalguse ebaühtluse pärast muretsema. Suur pluss on ka kahe veebilehe kõrvuti lahtihoidmine (mõlemale jagub 1240 piksli jagu ruumi).

Huvi pärast kallimat toodangut uurides selgub, et ka Eizo ning tema alternatiivide LED-id ei ole silmatorkavatest ebaühtlustest priid. Eks asi ole selles, et vähemasti Delli toodang ei läbi "pimeruumi" testi. Arvata võib, et sama kehtib ka enamuse teiste tootjate puhul.
Last edited by Saldre on 14.12.2012 15:29, edited 1 time in total.
MartinV
Site Admin
Posts: 3530
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Monitorid - värvierinevused ja taustavalguse ühtlus

Post by MartinV »

Tundub, et tuleb siis nostalgitseda, minu näitel on ka vanem monitor parem. Teeb murelikuks, kuna endalgi oli mõte kunagi 27" poole vaadata ja taustavalguse ühtlus on suht isendispetsiifiline ja raskesti testitav omadus.
Post Reply