8mm filmi skännimine

Ideest järeltöötluseni
priitv8
Posts: 1652
Joined: 27.11.2014 18:28

8mm filmi skännimine

Post by priitv8 »

MartinV wrote:Slaidide "skännimise" lahendus:
Tundub umbes sama "äge" kui see:
https://www.elfa.se/elfa3~ee_et/elfa/in ... &toc=25109

PS aga kui jutt juba skännimise peale läks, siis mul on plaan ikkagi oma vanad 8mm filmid sisse skännida. Ja plaan on esialgu üritada Rusj projektoriga otse a7 sensorile 24x36mm kujutis tekitada. Ma ei tea veel, kas tema standardoptikaga nii väiest pilti saab teha. Aga a7 peaks olema ilma objektiivita. Miski toru tuleks kõrvalise valguse takistamiseks ikkagi installida. Ja laetud sensor kleebib ka tolmu külge. Kas see kõlab nagu plaan, või on midagi siin loogikas põhimõtteliselt valesti?

MartinV
Site Admin
Posts: 3467
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Eepiline "film vs digi" lahing pühapäeval, 9. mail

Post by MartinV »

No see Lego värk oli ikka märksa automatiseeritum, ei mingit käsitsi slaidide söötmist, skännid ilmusid lihtsalt järjest Lightroomi või kuhu iganes.

Sa mõtled neid filme skännida kaaderhaaval või loodad videona üles võtta? Ma ei kujuta ette, videona on vist võimatu saavutada sünki projektori ja kaamera kaadrite vahel? Kui kaaderhaaval, siis kas stoppkaadrit võib pikalt projektoris hoida ilma, et filmilint kannataks/sulaks/ära põleks või see on mingi fiktiivne probleem, mis kuskilt mängufilmidest meelde jäänud?

See on ka omaette küsimus, et mis pidi see film siis kaameras jäädvustub, sensoril on pilt ju tagurpidi/peeglis vms? Seda peaks saama küll kadudeta pärast õigeks keerata. Ei tahaks uskuda ka, et mingi tavaprojektor suudab fookuses 36x24 kujutist toota.

priitv8
Posts: 1652
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Eepiline "film vs digi" lahing pühapäeval, 9. mail

Post by priitv8 »

Ikka filmina, mitte kaaderhaaval. Eks see 8mm kaamera ju salvestas ka 24k/s, kuigi projektoril tuleb seda suht tunde järgi paika timmida.
Peegelpildi suhtes võib Sul õigus olla. See seletaks ka, miks ETV sellist peegliga 90* keeratud lahendust kasutas.
Suuruse suhtes hakkan varsti katsetama, projektor on nüüd käes, aga kuidas tema töökord on, pole veel selge.

MartinV
Site Admin
Posts: 3467
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Eepiline "film vs digi" lahing pühapäeval, 9. mail

Post by MartinV »

Omaette teema, kui hästi see projektor suudab oma kaadrisagedust hoida, aga kuidas sa tagad selle, et Sony loeb oma videokaadri sisse sellel hetkel, kui projektoris kuvatakse kaadrit ja mitte kinnist katikut (projektor ju katkestab valgusvoo kaadrivahetuse hetkeks?)

Ma küll ei tea, mis praktikas juhtub - kas keskmistub mingi kena film sinna Sony videofaili või siis suurem tõenäosus on saada poolikuid kaadreid mille kaetuse ulatus ujub koos projektori tempoga?

priitv8
Posts: 1652
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Eepiline "film vs digi" lahing pühapäeval, 9. mail

Post by priitv8 »

MartinV wrote:Omaette teema, kui hästi see projektor suudab oma kaadrisagedust hoida, aga kuidas sa tagad selle, et Sony loeb oma videokaadri sisse sellel hetkel, kui projektoris kuvatakse kaadrit ja mitte kinnist katikut (projektor ju katkestab valgusvoo kaadrivahetuse hetkeks?)

Ma küll ei tea, mis praktikas juhtub - kas keskmistub mingi kena film sinna Sony videofaili või siis suurem tõenäosus on saada poolikuid kaadreid mille kaetuse ulatus ujub koos projektori tempoga?
Ei oska öelda, aga teoorias ei peaks ju palju erinema vanast heast lina-seina-trikist?
Ühe filmi olen nii üles võtnud: pimedas toas projektoriga seinale ja kõrvalt videokaameraga üles. Ei mäleta, et oleks hullult häirima jäänud.
Eeldus on ilmselt salvesti veidi aeglasem kaadrisagedus. St projektor 24k/s aga fotoka videosalvestus 24000/1001k/s?? Kui selline võimali on, muidugi :)
EDIT: ei ole :( On ainult 25 ja 50k/s

MartinV
Site Admin
Posts: 3467
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Eepiline "film vs digi" lahing pühapäeval, 9. mail

Post by MartinV »

Kui NTSC peale lülitad, siis peaks 24P ka saama, kui see midagi aitab. Siis ta ainult kipub tahtma mälukaarti ümber formattida.

priitv8
Posts: 1652
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Eepiline "film vs digi" lahing pühapäeval, 9. mail

Post by priitv8 »

MartinV wrote:Kui NTSC peale lülitad, siis peaks 24P ka saama, kui see midagi aitab. Siis ta ainult kipub tahtma mälukaarti ümber formattida.
Jah, seda tean. Aga eks ma pean katsetama. Hoian siis kursis.

priitv8
Posts: 1652
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: 8mm filmi skännimine

Post by priitv8 »

Nii. esimene katse otse sensorile projitseerida ei viinud kuhugi. Ma isegi ei näinud kaamera LCD peal midagi peale valge laigu. Ei mingit fookuses kujutist. Õnneks sensor säilis, vaatamata lähikiiritusele halogeenpirniga :D
See pilt püüab siiski tõestada, et projektor ise on täitsa võimeline 24x36 suuruse pildi seinal teravustama. Pastakaga veetud raam on joonistatud slaidi raami ava järgi.
Super 8mm materjalil on see kaader muidugi nii pisike, et sinna peamiselt ainult emulsiooni tera mahubki. Aga kaadri raami serv võiks ju tunnistada, et fookus on enam-vähem. Ja ruumi objektiivi veel väljapoole keerata jäi ka veel u veerand pööret ehk.
Screen Shot 2015-04-08 at 21.28.31.PNG
Screen Shot 2015-04-08 at 21.28.31.PNG (1.13 MiB) Viewed 13858 times
Võib-olla peaks tagantprojektsiooni (nt mattklaasile) proovima? Aga siis oleks Sony ette suht makrovõimelist objektiivi vaja.
Aga projektor ise on korralik vene raud, läks peale mitut keldris veedetud aastat paugust käima ja ei kigise ega nagise.
PVA7_DSC1367.jpg
PVA7_DSC1367.jpg (129.68 KiB) Viewed 13858 times
PS FCP-s postis on võimalik pilti flippida ja pöörata ja kroppida ilma suuremate probleemideta.

priitv8
Posts: 1652
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: 8mm filmi skännimine

Post by priitv8 »

Esimene katse. Tagantprojektsioon küpsetuspaberile (käepärane kalka). Minu arvates siin kaadrisageduse probleemi küll ei ole (btw selgub, et 8mm tehti 16k/s ja Super 8 tehti 18k/s). Aga kalka asemele tuleb miski muu materjal leida ja projektsiooni- ja sensori tasapinnad kuidagi häälestada.
Aga palju rohkem detaili ma sinna ekraanile ei saa, ükskõik, kui palju teravustada.
https://drive.google.com/open?id=0B3Uam ... authuser=0
PS Kaameraks oli Lomo Avrora 215, siiani alles.
ImageImage

priitv8
Posts: 1652
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: 8mm filmi skännimine

Post by priitv8 »

Siin kodanik näitab enda suum-objektiiviga versiooni:

Polnud isegi kursis, et neid kahe objega tehti. Minul on see fix-fookusega 18mm/F1.4
Кинопроектор "Русь"

Aga paistab siiski, et otseprojektsioon sensorile hakkab tulemust andma. Pilt saab oluliselt parem, kui tagantprojektsioon ekraanile. Focus mgnifier-i abil saab pildi ka teravaks timmida. Ainus probleem - vaja on kanget ND filtrit, et saaks säriaja vähemalt 1/45 peale alla tuua, muidu kiirema säriajaga saab kaadri särituse paika, aga üle ekraani hakkab jooksma must triip.
Paistab ka, et vene keeles on selle kohta päris palju kirjutatud foorumites.
http://forum.ixbt.com/print/0029/016088.html
http://кинопроекторы8мм.рф/about

Post Reply