Tähelepanekuid 7D videost

Ideest järeltöötluseni
MartinV
Site Admin
Posts: 3506
Joined: 02.02.2010 19:23

Tähelepanekuid 7D videost

Post by MartinV »

7D video vallas pole ma veel millegi sellisega hakkma saanud, mida väga jagada tahaks + see oleks minu upload kiiruste juures ka üpris piinarikas. Aga kinnitamaks, et teema on mul jätkuvalt päevakorral, viskan üles mõned suht sorteerimata tähelepanekud, enamus küll väga iseenesestmõistetavad :)

1) Seda asja on keeruline hästi teha ja see nõuab tõsist pühendumist. Well, duh :) Aga siiski, kiirelt sai selgeks, et selline "puusalt tulistav üksik hunt" lähenemine, nagu mul fotos on, videos vähemalt alguses tulemust ei anna.

Esiteks, fotot ja videot korraga ei suuda ma teha - paaril korral proovituna on videopoolel tulemuseks väga vähe suht lambimaterjali, millest mingit terviklikku lõpp-produkti minu meelest ei ole võimalik vorpida.

Teiseks, statiiv on ikka suht hädavajalik ja see juba eeldab suuremat läbimõeldust tegutsemisel.

Esialgne plaan õppimiseks on kõvasti rohkem videot teha, jättes selle vähemalt mõnel üritusel ainsaks eesmärgiks.

2) Montaažitarkvaras peab kodus olema - jube totter on seal hiirega ringi koperdada, teadmata, mida sa õieti teed :) LaForet' koolituses oligi üks meeldejäävamaid asju seal olnud editor, kes selgelt oma töövahendit tundis. Saab ka Vegast klaverilt juhtida, lihtsalt jälle kogemust vaja.

3) Fotokola pole video jaoks ideaalne; ja jälle mureks hea normaalzoom Canonile. Praegu on põhiliseks toruks kujunenud 10-22, kuna sellega kannatab ka käest filmida. Aga ongi nii, et selle ava muutub zoomides, ka siis, kui see pole nii suur, et ta olemuslikult peakski zoomides muutuma. Näiteks ka F8 juures zoomides on näha, kuidas pildi heledus mingil hetkel pauguga muutub. Väidetavalt peaks abi olema fiksavaga objektiividest, samas keegi kuskil väitis, et näiteks ka 17-40 F4 L-il on sama probleem.

Minu normaalzoomidest on Tamroni 28-75 fiksavaga, aga tal pole stabikat ja tal on jube lühikese käiguga fookusrõngas, mis teeb teravustamise raskeks; 28-135 on jälle muutuva avaga. Kumbki pole ka eriti lai, 17-55 2.8 oleks tore, aga EF-S ei tundu hea mõttena, natuke samasse auku jääb Tamroni 17-50 2.8 VC, kuid vähemalt on ta poole odavam :) 24-105 on jälle täiskaadrile parem match (laiem + väiksem DOF F4 juures).

Teine point ongi selles, et võtte käigus pole vajaduse korral võimalik sujuvalt säri korrigeerida, ikka ainult avaratta klõpsude kaupa - selle vastu aitaks vari-ND (Eestis vist ei müüda) või mingi vanakooli toru cine-conversion, st. avarõngas ja veel selline, millelt on stopid eemaldatud, et saaks seda sujuvalt keerata.

4) Flat profiilid - point siis selles, et Picture Styles'is kõik asjad maha keerata, et võimalikult palju muditavust hilisemaks jätta. Olen seda kasutanud, ja otse kaamerast asi näeb suht nukker hall ja närb välja. Värve ja kontrasti saab küll tõesti järeltöötluses juurde keerata, aga ärapõlenud asjade vastu ikka abi ei saa; õige säri on ikka kole kriitiline. Aga proovin nüüd ka natuke vähem maha keeratud seadeid, et saaks otse kaamerast atraktiivsemat pilti; ainuke asi, mida kindlasti soovitatakse maha keerata, on sharpness - aliasing on nii suur probleem, et selle minimeerimiseks peab tegema kõik, mis vähegi võimalik.

5) 24 vs 60 fps - 24fps on mul default; ütleme nii, et *ainult* sellest filmilook'iks ei piisa :), aga eraldi võetuna see fps kuidagi madalana ei tundu. Aga proovisin siis ka 720p60 ükskord ära ja see nägi võrdluses tõsiselt sürr välja - ikka rämedalt-veidralt-hoopis teistmoodi sujuv oli see materjal. Cameron jt filmitegelased pushivad, et reso suurendamise asemel annaks just kaadrisageduse suurendamine filmile kvaliteeti juurde, ehk ongi nii, igatahes suht teistmoodi mulje jääb küll 60p materjalist. Paraku 7D puhul on aliasing 720 juures veel selgelt hullem. OTOH 7D juures on mõnusad need C1, C2, C3 mode'id - üks nendest mul 1080p24 ja teine 720p60 jaoks konfitud, juba default õigete säriaegadega (vastavalt 1/50 ja 1/125). Ja veel OTOOH, peaks ikka need "valed" säriaajad ka ära proovima.

6) LCDVF - DSLR video kaup on defka, sain enda oma alles kuu peale tellimist kätte :) Positiivse poole pealt - täitsa mõnus kasutada, aitab fookust näha ja kaamerat stabiliseerida küll. Negatiivse poole pealt - üks kinnitusmagnetitest tuli juba esimesel õhtul küljest; Fotoluks oli valmis kogu kupatuse välja vahetama, aga lihtsam vist tilga liimiga see viga parandada; tegelikult hoiab ka kolma magnetiga päris hästi, ainult kõhu peal kõlkudes kipub kaamera küljest lahti murduma, kuna just vastava "serva" magnet oli see, mis töökohalt omavoliliselt lahkus.

7) Video sööb akut - mul üks umbes päevane üritus plaanis, kardan, et kahe akuga ei vea välja.

Kui kellegi on mingeid ideid, millega koos eksperimenteerida selles vallas, siis olen käpp - ei suuda enamasti ennast üksi välja peksta muudele kui oma traditsioonilistele üritustele, aga praktikat oleks vaja.

MartinV
Site Admin
Posts: 3506
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Tähelepanekuid 7D videost

Post by MartinV »

Mul nüüd üks pikk ja õpetlik 62-gigabaidine nädalavahetus seljataga :) Laupäeval filmisin Pärnus ringrada ja pühapäeval Haapsalus kiirendust.

Vähemalt ühest üritusest katsun midagi kokku ka monteerida, aga seniks jälle lihtsalt tekstivormis tähelepanekuid.

Laupäeval oli üsna soe ja päiksepaisteline ilm, kuid õnneks ei tekkinud probleeme kaamera ülekuumenemisega, mille kohta erinevates foorumites on üksjagu nutulaulu olnud. Väga pikki võtteid ei teinud ka, pikemad jäid minuti-paari sisse. Samas kasutasin päris palju 720p-d, mis AFAIR pidi kõige "kuumem" olema.

Teine ilmselt mitte nii üllatav avastus oli see, et päikselise ilmaga naljalt selliste avadeni ei jõua, et kõvasti DOF-iga mängida - ISO 100 ja soovituslike säriaegade juures (180-degree shutter, 24fps @ 1/50, 60fps @ 1/125) oli ava isegi polafiltriga sinna 8-11 kanti, mis teisalt aitab jälle teravustamisprobleeme vähendada.

Laupäeval oli põhiline toru 70-200 ja tuleb tunnistada, et sellel on mõned eelised täiesti olemas. Peamine on mõnus sujuv zoomirõngas, mida on täiesti võimalik ka võtte ajal kasutada. Sujuvus + toru mass tähendavad, et kogu kupatus ei hakka ka värisema, kui käsi zoomi või fookuse keeramiseks külge panna. Täielik vastand 28-135'le, millega on täiesti võimatu sujuvalt zoomida - kipub iga mõne mm tagant plast-vastu-plasti pooma ja väriseb ka kui haavaleht. Fookusrõngas on 28-135'l natuke kasutatavam.

Samas tundus mulle, et 70-200 ei säilita zoomimise käigus fookust, aga pean seda veel proovima, miskites netiallikates on ta küll "parfocal" toruna kirjas. Aga kokkuvõttes siis veel kaks asja, mis fototoru juures niiväga rolli ei mäni, aga video jaoks tasub silmas pidada - käsitsemise sujuvus ja fookuse hoidmine zoomimisel.

Lisaks vist rikkusin endal hunniku pan'e ära, kui üritasin pan'nida 28-135'ga, nii et IS oli sees - mulle tundub, et ise liigutasin kaamerat suht sujuvalt, aga IS punnis vastu ja siis kui keeramine tema jaoks liiga kaugele läks, lendas "pauguga" keskele tagasi ja siis algas kõik jälle otsast peale. See tegi pan'ist vahvalt tõmbleva. Aga sedagi peaksin veel testima, et probleemi põhjuses kindel olla.

Laustehnilisest poolest veel nii palju, et laias laastus 30 giga tulistamiseks (tund-poolteist materjali siis?) kulus u. 2,5 akutäit.

"Loomingulisemast" poolest seda, et enam-vähem iga võte näitab praegu asju, mida tuleks teisiti teha :) - lambihetkedel katkestatud võtted, liiga kaugele pan'nimised, suutmatus otsustada, millist objekti kaameraga jälgida, liiga tõmblev reaktsioon actioni kaadrist välja kandumisele, mis terve võtte ära rikub, jne, jne.

Üks uitmõte veel - LaForet' koolituselt jäi meelde selline trikk, et videos on lihtne shot tagurpidi käima panna, lihtsustatult nt. kui kaamera peab maha kukkuma ja millegi peale osutama jääma, siis võib ju kaamera panna vajalikku lõppasendisse ning ta hoopis üles korjata ja pärast shot tagurpidi jooksma panna. Leidsin, et seda saab ka fookuse kruttimisel kasutada, nt. mingi detaili filmimisel, kus inimesi kaadris pole - shotti on raske täpselt õiges fookuses lõpetada, aga hulka kergem on õiges fookuses alustada ja siis blurriks keerata ja pärast soovi korral shot tagurpidi käima panna. Muidugi pole sellest abi siis, kui nii algus ja lõpp peavad mingis konkreetses fookuses olema.

Ja Lightroom 3 tundub päris mõnus tööriist olema video haldamiseks - saab failid ühe klikiga mängima ja natuke ka metadata põhjal sorteerida jms. Tundub, et oluline on võtted kohe ära reitida ja isegi kuidagi kirjeldada, sest pärast on jube aeganõudev kogu tunni vms pikkuse materjali hulgast vajalik asi üles leida - pole ju sellist ühe pilguga ülevaadet nagu fotost, vaid peab ikka tihti kogu klipi läbi ketrama, et näha, kas see on OK.

Saldre
Posts: 136
Joined: 03.02.2010 16:25

Re: Tähelepanekuid 7D videost

Post by Saldre »

MartinV wrote:"Loomingulisemast" poolest seda, et enam-vähem iga võte näitab praegu asju, mida tuleks teisiti teha :) - lambihetkedel katkestatud võtted, liiga kaugele pan'nimised, suutmatus otsustada, millist objekti kaameraga jälgida, liiga tõmblev reaktsioon actioni kaadrist välja kandumisele, mis terve võtte ära rikub, jne, jne.
Don't push yourself too hard, mate! :) Küll see tule aja jooksul kõik iseenesest.

Jääme siis ootama action-packed videosid. :)

MartinV
Site Admin
Posts: 3506
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Tähelepanekuid 7D videost

Post by MartinV »

Ilma suurema minupoolse sekkumiseta on üks minu klipp juutuubi jõudnud :) Lihtsalt üks võte, ilma mingi montaažita:

http://www.youtube.com/watch?v=rvvrriHJdQQ&fmt=22

Auto omanik keeras selle slo-mo'ks, vist 15 fps, ja pani miski mussi juutuubi enda valikust, tegelt täitsa efektne IMO.

Minupoolne algfail on siin (12 Mb, sama reso ja fps-iga fail otse kaamerast oli 180Mb :/):

http://www.martinvarik.com/temp/rs2.mp4

Sinna on kontrasti ja saturationit mpegstreamclipi re-encode'i käigus (natuke liiga palju) juurde keeratud. Aga näha ja kuulda on igast erinevaid nähtusi:

1) 60 fps look (väga sujuv, vähemalt VLC-s, QuickTime Playeris nagu hakib natuke)
2) Jõhker aliasing
3) ava (ja ühtlasi heleduse) muutumine zoomimisel (see võte oli 10-22'ga)
4) Sennheiseri mikker peaks üsna tugevalt suunaline olema, aga selle põhjal ei tundu küll nii olevat, kui selle Audi kapoti all just linnupesa pole :)

MartinV
Site Admin
Posts: 3506
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Tähelepanekuid 7D videost

Post by MartinV »

Täna (õigemini siis eile) sain va kraadiklaasiikooni ka ära, mis tähendab sensori ülekuumenemist. Ausalt öeldes väga ei pahanda, oma pea andis sama ikooni juba ammu enne :) ja kaamera oli päikse käes seistes juba katsudeski päris kuum. Nii kuumaks ei läinud, et video tegemine oleks katkenud ja mõlemal korral kui ikoon tekkis, oli abi sellest, et natukeseks video pealt foto peale lülitada, ju siis sai sensor pidevast lugemisest puhkust (live view oli välja lülitatud).

MartinV
Site Admin
Posts: 3506
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Tähelepanekuid 7D videost

Post by MartinV »

Veel mõtteid objektiividest - tundub, et kõik fäänsid L/USM objektiivide featuurid kuluvad video juures ära - fiksava, sujuvad zoomi- ja fookusrõngad ja veel üks asi, millest Tamron 28-75 juures hakkasin puudust tundma - full-time manual focusing.

Tüüpiline lähenemine on minu jaoks selline, et enne võtte alustamist teen automaatteravustamise (peegel korraks alla). Siis alustan võtet, mille käigus võib-olla tahan fookust käsitsi muuta. Aga kui Tamron on AF rezhiimis, siis käsitsi fookusrõngast keerates veab ta teravustamismootorit ka kaasa - seda ei tohiks teha ja see pole ka kuigi mõnus. Seega peaks pidevalt AF/MF lülitiga mängima - PITA.

Praegu olen videot erinevate zoomidega proovinud, igal torul mingi häda küljes :)

10-22 - muutuv ava
28-135 - muutuv ava, võimatu sujuvalt zoomida
28-75 - vt ülevalt
70-200 - käest shootimiseks kobakas ja pigem liiga pikk/kitsas
100-400 - polegi veel proovinud, aga veelgi kobakam ja pikem ning muutuva avaga kah.

Millegipärast pole fikse veel videos proovinud ja parandan selle vea, aga tundub, et midagi 85mm-st lühemat kuluks ka marjaks ära. Muidu oli 85 kiirel proovimisel päris mõnus - kena kompaktne, DOF-iga mängimisruumi küllaga ja teravustamisrõngas talutav. Eks proovib ka olemasolevaid zoome fiksidena kasutada, et seda õiget pikkust leida.

Variante on muidu üksjagu, 24L-i jätaks ikkagi praegu kõrvale, aga Canoni 28 1.8, Sigma 30 1.4 jne on veel olemas (Sigmat saaks äkki Mattiaselt laenata prooviks?) ja Zeissi asjad Canonile on ka omamoodi atraktiivsed, aga hinnalt juba 24L-i lähedusse ja ilma AF-ita.

Saldre
Posts: 136
Joined: 03.02.2010 16:25

Re: Tähelepanekuid 7D videost

Post by Saldre »

Sigmat saaks äkki Mattiaselt laenata prooviks?
Vabalt. Sinu postitust lugema hakatas käis sama mõte peast läbi, et "Huvitav, milline näeks video 30-mmi ning laiema avaga filmides välja?"

MartinV
Site Admin
Posts: 3506
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Tähelepanekuid 7D videost

Post by MartinV »

See nädalavahetus sattusin ebameeldiva tehnilise probleemi otsa - mingi hulk laupäevasel üritusel filmitud klippe keeldusid kaameras tagasi mängimast ja andsid teadet "Cannot play back movie". Failid kopeerusid mälukaardilt arvutisse probleemideta ning failisuurused on tüüpilised, kuid ka arvutis ei suuda ükski tarkvara neid maha mängida - ehk siis hulk materjali on minu jaoks kadunud.

Võimalik, et need klipid said filmitud üsna tühja aku tingimustes (ei mäleta täpselt), kuid seegi ei õigustaks 18 klipi kasutamiskõlbmatuks muutumist. Lasin antud kaardi küll hiljem pilgeni täis, kui probleemsete klippide tegemise ajal ning ka probleemi esmakordse märkamise ajal ei olnud kaart täis ja hulk hiljem samale kaardile tehtud klippe mängivad. Kaart peaks olema igati respectable Sandisk Extreme 16GB (60 MB/s), mingeid puhvri täitumise hoiatusi vms pole märganud. Seni on mul kalased kaardid (xD päevilt viimati) juba arvutisse kopeerimisel vigu andnud, seega 100% kaardi süüks ka ei julge kohe asja panna.

Nüüd mõtlengi, keda-mida peksta - Fotoluksi, kust kogu krempel ostetud on, või Overalli, kes võiks Canonisse sügavamalt kaevuda. Või siis minna järgmine laupäev uuesti "tulistama" lootuses, et midagi ei juhtu. Praegu küll kalane kaart kalaste failidega puutumata kujul olemas, ilmselt ikka targem sellega kuhugi pöörduda.

In other news, eile proovisin vahelduseks 28-135 IS-i videoks kasutada, ja polnudki väga paha, IS on ikka täiesti töötav asi ja välise mikriga suurema müra käes pole seda kuulda kah. Full-time käsifookuse võimalus ka mõnus (Tamroniga võrreldes). Teised vaevused on muidugi alles (muutuv ava ja ebasujuv zoom), nii et veelgi süvenes arvamus, et miski 17-55 2.8 IS või 24-105 IS oleks vahva toru. Esimene on EF-S ja mitte eriti pikk, teine natuke pimedam ja mitte eriti lai :roll: eks vaatab-ootab, äkki tuleb mingi megahea 24-70 2.8 IS ja/või tahtmine täiskaadrile kolida, muidu vist 17-55 parim variant.

Margus
Posts: 130
Joined: 21.03.2010 23:42

Re: Tähelepanekuid 7D videost

Post by Margus »

Kui soovi on võin 24-105 proovida anda.

MartinV
Site Admin
Posts: 3506
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Tähelepanekuid 7D videost

Post by MartinV »

Mingitel turgudel on väljas uus firmware 1.2.5, mille kirjelduses on öeldud järgmist:
1. Fixed a rare phenomenon in which there were rare cases where movie files taken could not be opened when repeatedly shooting movies with specific CF cards. 2. Fixed a rare phenomenon in which there were cases where "Err 02" appeared when repeatedly shooting still images with specific CF cards.
Kuna sellele esimese punkti laadne probleem mind vaevaski ühe kaardiga, siis võtab pöidlad pihku ja loodab, et tarkvarauuendus lahendab selle probleemi.

Post Reply