Canon HDSLR video - codecid, NLE softid, workflow

Ideest järeltöötluseni
MartinV
Site Admin
Posts: 3527
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Canon HDSLR video - codecid, NLE softid, workflow

Post by MartinV »

Ja kui D7000 juurde tagasi tulla, siis B-frame'ide kasutamine on tema jaoks hea uudis. B-frame'id võimaldavad videot tõhusamalt pakkida kui ainult P-frame'id, ehk siis parem kvalieet sama ruumikulu juures.

Oluline on see seepärast, et D7000 video bitrate on madalam kui Canonitel (20 Mb/s vs 45-50 Mb/s - allikas), mis justkui tähendaks sama pakkimisefektiivsuse juures kehvemat kvalieeti. Aga nagu ma alles nüüd asja uurides teada sain, siis Canoni senised HDSLR-id ei kasuta B-frame'e (sest Digic 4 prose ei toeta seda), seega suudab Nikon võib-olla väiksema ruumikulu juures pakkuda võrreldavat kvaliteeti.

Siiski on kaks konksu - esiteks krt seda teab, kui palju efektiivsem see B-frame'ide kasutamine siis tegelikult on ja teiseks, praeguste HDSLR-ide suurimad kvaliteediprobleemid peituvad hoopis mujal kui codecites - kogu see downsamplingu/lineskippingu/aliasingu/moire teema on hoopis kriitilisem.

Nt varasemad Nikonid (D90, D300s, D3s) kasutasid seda üpris ebaefektiivset M-JPEG pakkimist, aga see polnud nagu päris maailmalõpp nende jaoks, väga palju hala pole justkui lugenud selle kohta. Kuigi küllap see interframe H.264 ikka parem on, kui nüüd ka Nikon selle peale kolinud on (D3100, D7000).
MartinV
Site Admin
Posts: 3527
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Canon HDSLR video - codecid, NLE softid, workflow

Post by MartinV »

Üritasin vahepeal leida veel ettekäändeid, et reaalsest montaažitööst kõrvale hiilida ja otsustasin kogu softi uuesti installida. Põhjuseid oli kaks:

1) Olin installinud Vegas Pro 9.0e update'i, mille install loopis viga (mingi Vegase installide tüüpkala, mille tagajärjel Vegas küll enam-vähem töökorda jääb, ainult mõnikord on Help vms asi puudu).

2) Lootsin Adobe'i üle kavaldada, nimelt on Premieri trialiga kaasas ka Adobe Media Encoder (AME). Vaatasin põgusalt, et see läks ka enne Premieri käivitamist ja triali aktiveerimist tööle, mõtlesin, et äkki õnnestubki seda kasutama jääda ka peale triali lõppu, kuna mul pole siiani rahuldavat lahendust videofailide konvertimiseks ja see paistis päris hea. Kui aga olin Premieri korraks käima pannud ja siis triali/litsentsi sisestamise katkestanud, ei läinud ka AME enam käima, alles peale triali aktiveerimist töötas jälle. Siis proovisingi seda põhjalikumalt ja tundus hea, ilusti Canoni MOV-ist Matroxi HD I-frame AVI'sse. Mõtlesin siis, et tore, installin Premieri uue Windowsi alla uuesti ja ei hakka trialit käivitama, kasutan ainult AME-t :)

Installisin siis Windowsi uuesti ja hunniku stuffi ja drivereid ka sinna peale ja teadagi:

1) Vegas 9d ja 9e install crashisid mõlemad
2) Selgus, et AME võimalused enne triali aktiveerimist on üpris piiratud ja ma polnud seda alguses tähele pannud - mulle vajalikku asja, Matroxi (ega üldse mingisugusesse) AVI-sse konvertimist, ta ei võimalda.

Ehk siis mul oli värske Windowsi install natuke katkise Vegase ja mõttetu Premieri trialiga. Palju õnne mulle!

Igatahes päeva lõpuks selgus, et Vegase install jookseb edukalt, kui ta päris esimese asjana peale Win installi peale panna (isegi enne Windowsi enda update'e), nii et nüüd on mul jälle enam-vähem töötav installatsioon kõigest olemas.

Mida ei ole, on lollikindel videokonverter MOV-ist mulle vajalikuks AVI-ks, aga eks seegi ole pigem ettekääne, 720p stuffi suudab see Prism konverter transcode'ida küll ja see ongi mul põhiline suvine action materjal.
MartinV
Site Admin
Posts: 3527
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Canon HDSLR video - codecid, NLE softid, workflow

Post by MartinV »

Whoa, suht usaldusväärsed allikad räägivad, et Vegas Pro 10 sööb HDSLR faile hommikusöögi alla ja peale ning ei tee teist nägugi:

http://eugenia.queru.com/2010/10/08/h-2 ... as-pro-10/

See tuleb esmaspäeval välja, siis loodetavasti saab juba triali rabada. Kui nii, siis on õnn õuel äkki lõpuks ja ei pea tingimata intermediate codecitega jändama. Väga huvitav.
MartinV
Site Admin
Posts: 3527
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Canon HDSLR video - codecid, NLE softid, workflow

Post by MartinV »

Vegas Pro 10 on väljas ja esimesed foorumipostid kinnitavad, et HDSLR materjal on kordades sujuvam. Juba oli näha ka kommentaari, et huvitav, miks see Sonyl suure kella küljes pole, kuna enamus foorumiposte räägivad sellest ja 3D ei koti eriti kedagi.

Paari tunni möödes saan loodetavasti ka ise ära proovida, päris tööarvutisse ei hakka installima :)
MartinV
Site Admin
Posts: 3527
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Canon HDSLR video - codecid, NLE softid, workflow

Post by MartinV »

Tundub täitsa kobe, klipid jooksevad väga kenasti, crossfade'id natuke katkuvad, aga ikkagi suht öö ja päev eelmise versiooniga võrreldes, väga kasutatav. Tundub, et võtmeks ongi Sony oma optimeeritud dekooderi kasutamine, mitte ei minda enam .mov'idele läbi Quicktime'i kallale.

See dekooder rakendus ka D3100 klippide jaoks ja need mängisid samuti sujuvalt. Ainuke kiiks oli ilma helita üles võetud klipp (millegipärast oli Nikonschooli demokaamera algselt nii konfitud) - see tundus Sony'le võõras ja läks jälle Quicktime käiku ning klipi mahamängimine oli laksust jälle väga-väga konarlik. Quicktime, my ass :)
MartinV
Site Admin
Posts: 3527
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Canon HDSLR video - codecid, NLE softid, workflow

Post by MartinV »

Tegin siis lõpuks ka isikliku kiire eksperimendi eri kodekite muditavusest, mingi vahe isegi on:
Muditud originaalfail:
Image
Muditud DNxHD:
Image
Tegu on 200% croppidega kaadrist, kus on jõhkralt saturationit ja kurve keeratud. Üldise koleduse vahelt on näha, et värviüleminekud on DNxHD-s ilusamad, nt krae rohelise üleminek nahatooniks ja ohutusprillide rihma ülemine serv on oluliselt sujuvamad ja vähem "pikseleerunud".

Erinevus on hoolega vaadates ka originaalsuuruses nähtav, iseasi, kui palju vahet sellest liikumises ja üldist pildikvaliteeti arvestades on.
Post Reply