Vanad pildid veebi

Kõik muu huvitav
Post Reply
MartinV
Site Admin
Posts: 3517
Joined: 02.02.2010 19:23

Vanad pildid veebi

Post by MartinV »

Olen viimasel ajal kaevanud natuke perekonna ajaloos ja skänninud fotosid. Mingi osa neist tahaks ka veebi panna, aga selline küsimus tekkis - kas oleks hea croppida nad täpselt pildiala suuruseks, või jätta raami ka alles? Üldjuhul see raam vist palju ei anna, kuigi huvitav ju vaadata, kuidas on mustriliselt lõigatud, aga mingitel juhtudel on foto äärel ka mingit infot, siin veel suht vähe, aga mõnel läheks ääri ära lõigates juba infot kaduma ka.

IMG_20170311_0007-320.jpg
IMG_20170311_0007-320.jpg (159.2 KiB) Viewed 2532 times

Mida teie teeks? Jätaks ääred alles ainult siis, kui need mingit infot kannavad? Rebendeid-plekke üritaks parandada? Kontrasti tuunida? Teha mustvalged pildid reaalselt mustvalgeks (skännitud on värviliselt, nii et enamikul küllap kerge seepia või muu toon sees)?

Vahel on päris raske täpselt croppida ka, nii et natuke võib infot kaduma minna servadest, aga noh, vbolla see pole oluline, algupärased skännid ju ka võtta vajadusel.

Üldmulje paistab ilma raamideta, ainult pildialaks cropituna parem.

priitv8
Posts: 1662
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Vanad pildid veebi

Post by priitv8 »

Ma üldiselt olen avastanud, et kõik fotopoe imed, mida teha annab, on head - värvi, kontrasti, heleduse jne korrigeerimine.
Eriti tuleb seda teha vene paberile tehtud värvipiltidega, mis tänaseks on kõik värvist ära läinud. Ps teeb selle ilusti korda.
Unsharp mask ja defektide parandamine on mul ka menüüs olemas (tegin Ps actionid).
Kroppimise parendamiseks tuleb tihtilugu pilti enne ka pöörata.
Samas, sellised omakäelised märkmed nagu siin, on kindlasti vaja alles jätta. See on ju metadata.
Too paspartuu ja omaaegne mustriline äärelõikaja minu arvates ka liiga väärtuslikud ei ole. Neid saab alati tänapäeval tagasi panna :)

PS nagu aru saan, on pilt tehtud 1938 sõjaeelses Berliinis? Huvitaval kombel ei tule see koht tuttav ette. Kuigi tagaplaanil oleva kaariku võiks tituleerida ka Brandenburgi väravaks, aga see allehitus toda ei meenuta.

Tom
Posts: 2424
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Vanad pildid veebi

Post by Tom »

Ma olen tavaliselt ka tagakülje skaneerinud kui seal infot on.
Ja jätaks alles nii palju kui saab. Maha saab alati võtta.
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.

MartinV
Site Admin
Posts: 3517
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Vanad pildid veebi

Post by MartinV »

Jah, tagaküljed olen nüüd ka skänninud, kui midagi sealt leiab. Enamasti ei leia, siis on vahel päris huvitav detektiivi mängida - inimesed tunnen juba ema abiga ära, aga pildi tegemise täpsemat aega tuleb vahel raalida pildil olevate laste oletatava vanuse järgi nt.

Sisse üritan ikka nii skännida, et ääred jm peale jääks, kuigi vahel olen isegi sellega ebaõnnestunud, üritades korraga võimalikult palju asju skänneri peale mahutada. Aga veebi ülespanekuks tundub parem ääred ära jätta, va kui nendel just mingit infot pole, nagu sellel näidispildil.

Pildil oleva monumendi leidsin ka natukese googledamisega üles, sul Priit ei ole oma silmaga vist olnud võimalustki seda näha, DDR-lased otsustasid selle 1949/50 lammutada: https://en.wikipedia.org/wiki/National_ ... m_Monument

Post Reply