Unistus uuest arvutist

Kõik muu huvitav
Post Reply
MartinV
Site Admin
Posts: 3517
Joined: 02.02.2010 19:23

Unistus uuest arvutist

Post by MartinV »

Kuna praegune arvuti hakkab natuke kitsaks jääma peaaegu igast otsast (RAM, video, HDD), siis mõtlesin natuke unistada, kuigi poodi tormamas veel pole.
  • i4790K prose (võib-olla seegi juba overkill, mingist 6-tuumalisest rääkimata), ülekellata pole plaanis, siis saab äkki ilma vedelikjahutuseta hakkama
  • mingi Z97 emaplaat, mitte väga ekstreem, kuna pole kavas mitut graafikakaarti jooksutada vms. EDIT: ASUS Z97-A tundub hää
  • 16GB RAM, võib-olla siin võiks overkillida 32GB peale, mälu pole kunagi palju ja nagu praegune kogemus näitab, siis hiljem tülikam upgrade'ida kui peaaegu kõike muud.
  • 970GTX 4GB video, natuke küll viimasel aja nüpeldada saanud kaart, aga ikkagi kõige mõistlikum bang-for-buck allpool 4K-d mängimiseks
  • SSD, natuke dilemma, kas nt 256GB PCIe SSD 10-40% suurem kiirus on raha väärt, kui sama raha eest saaks 2x suurema SATA SSD
  • HDD, 2x4-6TB, brändina eelistan WD, Red/Green/Black natuke lahtine
  • BD kirjutaja?

priitv8
Posts: 1662
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Unistus uuest arvutist

Post by priitv8 »

Nii, ja mida on siia lisada? Sul ju ostulist kenasti koos juba.
BD kirjutaja vajadus jääb segaseks. Peale 3D filmide kirjutamise BD3D formaadis pole ma enda oma suurt millekski kasutanud.
WD Green pole suurem asi, aga Red vist desktopis ka vaja pole. Black on neist ainuke kiire. 6TB Red maksab praegu 250/tk, nii et väike mõlk rahakotti ikka tekib. See on ka ainsana minu NAS-is ketta upgreidi tagasi hoidnud. RAM-i pole kunagi liiga palju. Eriti Windows-i korral, mis sellega mõistlikult ümber käia ka ei oska.
Piltide töötlemisel on 16GB ok (mu läpakal on ka 16), aga igasugu ketta- ja võrgupuhvrid saavad rohkem laiutada, kui RAM-i jagub.
SSD puhul vajab ka selle varundamine planeerimist, sest olgugi, et SSD on töökindel, siis feilinud kettast üldiselt andmeid enam kätte ei saa, nagu me magnetketastelt harjunud oleme.

MartinV
Site Admin
Posts: 3517
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Unistus uuest arvutist

Post by MartinV »

Nojah, eks ma lihtsalt unistangi "valjusti" lihtsalt :)

Natuke närbik, et ma suutsin ebasoodsa euro kursi ära oodata, hinnad on tõusnud viimasel ajal. Pole ka midagi kohe-kohe silmapiiril, mis ootamist vajaks, ja ma seni olengi kuidagi sattunud ostma juba "küpseid" platvorme.

Kirjutajaga on jah nii ja naa - oma pilte ei viitsiks BD peale varundada, aga mingi ketta kirjutamise võimalus võiks olla. BD lugemise võimalus võiks ka vast olla, polegi uurinud, kas mingi BD-lugeja/DVD kirjutaja variant on olemas ja otsustavalt odavam kui BD kirjutaja.

SSD varundamine ei tundu probleemina, seni on SSD peal ainult asjad, mis on installitavad ja seega plaadil/netis olemas. Lightroomi kataloog on peamine originaalne oma sisu, mis SSD peal asub.

Mingi 27" 1440p molu võiks ka kohe programmi kuuluda.

Tom
Posts: 2424
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Unistus uuest arvutist

Post by Tom »

32GB RAM kindlasti. LR võib selle kõik ära süüa kui kätte anda.
2 x SSD Samsung SSD 850 Pro 256GB SATA 6Gbit/s (1 süsteemikas ja teine kataloogi jaoks näiteks)
HDD osa sõltub, mida vaja peal hoida. Esimene soovitus oleks fotode jaoks 1 4TB või 6TB ketas (millest on lihtne sama suuri koopiaid teha ehk siis veel 2 sama suurt ketast). WD red (aeglasem, kuid kuhu kiiret) või HGST peaks 7200 rpm olema.
Või variant, et fotomaterjal istub NAS boksis arvuti küljes ja on väike Synology SHR raid ka peal. DiskStation DS1515+ või DiskStation DS713+ oleksid ok.
Lisaks eraldi mingi väiksem 7200rpm olemasolev ketas cache jaoks.
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.

priitv8
Posts: 1662
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Unistus uuest arvutist

Post by priitv8 »

Olles nüüd ise NAS-i tarbija, siis uuesti ma teda enam ei ostaks. Pigem DAS-i : eSATA, PCIe, ThunderBolt, USB-3 vms.
Aga need ka siis, kui vaja ühiskasutust. Ühemehe-masinale seda külge riputada ei näe ma üldse mõtet.
RAID-5 on ka tänapäeval, kui 6TB kettad juba saadaval, pigem asjatu süsteemi keerukuse tõstja.
Paned 2 HDD-d RAID-1-te ja on lihtne, ent lollikindel. Mahub veel põranda/lauaarvuti korpusesse ära ka.

MartinV
Site Admin
Posts: 3517
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Unistus uuest arvutist

Post by MartinV »

Monitoridest tundub Dell U2715H ok variant, esmamulje on, et U2713H pole niipalju parem kui ta on kallim.

Mälu oleks jätkuvalt dilemma, 16GB vs 32 GB on umbes 160 EUR vs 350 EUR ja 32 tundub ikka overkill, samas mälu on peamine asi, mille pealt kokkuhoidmist olen ma kahetsenud oma praeguse u. 5 aastat vana 4GB arvuti juures. Et võiks siis uuel juba kõik slotid täis toppida, kuna hiljem on enivei peavalu mingi klappiva komplekti leidmisega.

Kaks SSD-d on huvitav variant, tea, kas on mingit pointi opsüsi ja kataloogi eraldi draivil hoidmisel, ei arvaks, et need ka ühel kettal eriliseks pudelikaelaks oleks. Kokku 512 GB SSD-d võiks ehk isegi abiks olla, saaks vabalt näiteks viimast fotosessiooni SSD-l hoida ja kui temaga ühel pool, siis alles HDD peale ümber kantida.

4TB HDD on varsti liiga väike terve pildikogu hoidmiseks, 6TB oleks natukese varuga tuleviku tarbeks, aga siis tuleks Blackist loobuda ja Red või Green võtta. Variant ka võtta 4GB Black ja 6TB Green/Red ja vaadata siis kumb parajasti rohkem meeldib :) RAID-i ei hakkaks tegema, pole vajadust tundnud.

priitv8
Posts: 1662
Joined: 27.11.2014 18:28

Re: Unistus uuest arvutist

Post by priitv8 »

No mingi varukoopia peab olema. Eriti, kui kasutad SSD-d ja eriti-eriti, kui Su elutöö seal peal on.
RAID-1 on maakeeli peegeldus ja vähim, mida riistvara tõrke vastu ette võtta saab.
Ma ise otsustasin 2x1TB välise Passport-i kasuks (peeglis) ja meelerahu nimel teen sellest ka pilve varukoopia (backblaze.com).
Mõtlesin, et kui vanasti hoidsin filme aastanumbritega karpides, siis nüüd võin ju digifilme hoida aastanumbritega ketastel?
1TB WD Passport Ultra maksab 72€.

MartinV
Site Admin
Posts: 3517
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Unistus uuest arvutist

Post by MartinV »

Oma kodust eemal paiknevad välised kettad backupiks on mul juba praegu kasutusel, sellega jätkan. Kuigi seal võiks jah mingit läbimõeldud inkrementaalsust kaaluda, praegu on juba mõned backup kettad väiksemad kui pildikogu.

MartinV
Site Admin
Posts: 3517
Joined: 02.02.2010 19:23

Re: Unistus uuest arvutist

Post by MartinV »

Lasin sellise kasti (paberil) kokku panna, hinnaks tuli üle 2100 euro :? 1x512GB SSD + 1x6TB HDD. Senised arvutid on vanas rahas ikka 20-25K kanti jäänud, tea, kas siin on siis rohkem overkilli kui varem või on raha lihtsalt väetimaks jäänud. Näis.

Tom
Posts: 2424
Joined: 26.03.2010 01:39

Re: Unistus uuest arvutist

Post by Tom »

Pane konf siia küles?
On parem kui sul on aga ei vaja kui sul on vaja aga ei ole.

Post Reply